Hugin

Hugin 2010.4.0

Profesjonalne narzędzie do tworzenia panoram

Zalety

  • Ogromne możliwości
  • Uzyskane panoramy są znakomite

Wady

  • Wymaga dużej wiedzy
  • Osiągnięcie dobrych efektów jest czasochłonne
  • Program jest niestabilny

Dobry
7

Hugin to darmowy program do łączenia kilku zdjęć w jedno panoramiczne. Przy odrobinie umiejętności pozwala osiągnąć na prawdę oszałamiające rezultaty.

Hugin, pomimo, że jest darmowy, pozwala osiągnąć profesjonalne rezultaty i jest kierowany raczej do zawodowców lub bardzo zaawansowanych amatorów fotografii. Korzystanie z niego wymaga sporej wiedzy, a także praktyki. Teoretycznie obsługa programu nie jest trudna, ale by uzyskany za jego pomocą efekt był zadowalający, wymagany jest spory wysiłek.

Hugin pozwala połączyć nieskończoną ilość obrazów, dzięki czemu można otrzymać panoramy 360 stopni lub nawet w pełnym 3D. Wykonane za jego pomocą obrazy robią wrażenie. Niestety, program nie nadaje się do łączenia w wielkie panoramy, zdjęć z popularnych aparatów kompaktowych. Aby odpowiednio zestawić obrazy, Hugin odczytuje dane o rodzaju obiektywu, ogniskowej i inne parametry zawarte w sygnaturze EXIF. Zdjęcia z aparatów bez wymiennej optyki nie posiadają tak szczegółowych danych, co znacząco utrudnia zestawienie obrazów.

Interfejs oferowany przez Hugin nie należy do najbardziej przejrzystych, jednak korzystanie z niego jest dość proste, jeżeli znamy pojęcia stosowane powszechnie w fotografii. Program automatycznie generuje podgląd panoramy i mamy możliwość korygowania uzyskanego efektu, a pomocą odpowiednich opcji, a tych jest niezmiernie dużo. Niestety program czasem wyłącza się bez powodu.

Hugin to profesjonalny program do tworzenia wysokiej jakości panoram, za darmo. Co prawda wymaga sporej wiedzy, ale warto zaangażować odrobinę wysiłku i czasu, bo można uzyskać efekty warte sporo pieniędzy.

Opinie użytkowników o Hugin

  • według Anonymous

    Hugin z każdą nową wersją coraz lepszy!.
    Robiąc zdjęcia bez statywu, a tym bardziej specjalnej głowicy do panora...   Więcej